Black Oak Pro Series 3.0 Double Row 10" LED Light Bar - Combo Optics - White Housing [10CM-D5OS]
SKU:
ST-95814
UPC:
(No reviews yet) Write a Review
Out of stock
Pro Series Double Row Combo 10" Light Bar - White
This waterproof light bar is the definition of versatility.  The 10" light bar in a combination (Flood/Spot) pattern gives you the directional spread you desire, with the option of moving the light up and down with Black Oak's mounting system.
With its durable and completely submersible waterproof resistant housing, this 10" light bar will be your number 1 lighting choice once installed.
Features:
  • 360° Ceramic Protection against UV, Salt Water & Corrosion
  • 2 Stage Hydrex Seal Lock for IP69 protection and a fully submersible light bar
  • Heavy-duty Dynamax housing for a 4x stronger frame
  • Premium Dupont powder-coating for the highest quality and most resistant finish
  • Combination Flood/Spot light pattern offers a superior lighting pattern
  • Multi-mount brackets made of 9 gauge marine grade Stainless Steel
  • Lens cover made of Lexan with a UV protectant
Technical Specifications:
  • Total Wattage - 100W
  • Amp. Draw - 4.1 Amp
  • Raw Lumens - 11,000
  • Connection - Deutsch connector
  • Dimensions (without mounting bracket) (Width x Height) - 10.75" x 3.3"